Trout Lily: Eastern North America'nın Zarif Springtime Güzeli

Trout Lily, bilimsel adıyla Erythronium americanum, Liliaceae familyasından Mayıs ayının sonlarından Haziran ayının başlarına kadar, doğal ortamlarda Eastern North America'da ortaya çıkan güzel bir çiçektir. Ortak adı olan Trout Lily, yapraklarının benekli görünümü ile benzerlik gösteren bir Alabalık balığına benzerliğinden gelmiştir. Kuzey Amerika'nın güneydoğu bölgelerinde yol kenarlarında, ormanların derinliklerinde ve kayalık vadilerde yetiştiği için yeryüzünde oldukça yaygın bir bitkidir.

Trout Lily, diğer adıyla Fawn Lily olarak da bilinir, çoğunlukla deciduous ormanlarda, göl kıyılarında veya ırmak vadilerinde yetişir Trout Lily. Büyük yapraklı ağaçların gölgeli alanlarında nemli zeminde en iyi büyür. Bu bitkiler genellikle küçük gruplar halinde yetişir ve uygun koşullarda yayılım gösterirler.

Habitat ve Dağılım

Trout Lily, doğal ortamı olan deciduous ormanlar bulunan coğrafi bir dağılım gösterir. Ayrıca göl kıyılarında, ırmak vadilerinde ve diğer nemli bölgelerde de sıkça görülür. Bu bitki, Eastern North America ve United States'te doğal olarak yetişir ve ülkemizde de yaygın bir şekilde bulunur.

Fiziksel Özellikleri

Trout Lily, sarı renkteki çiçekleri ve benekli yapraklarıyla tanınır. Yaprakları, uzun saplarla gövdeden ayrılmış ve leke leke dağılmış desenlerle kaplanmıştır. Yaprakların boyutu 15-30 cm arasında değişebilir ancak genellikle yarım ay şeklini andırır. Yaprakların üst kısmı parlak yeşilken alt kısımları daha soluktur Topsy Debbi. Genellikle yaprakların üstünde bir veya iki adet çiçek açar. Çiçekler sarı veya soluk bir renkte olabilir ve göz alıcı bir görünüme sahiptir.

Trout Lily'nin boyu genellikle 15-30 cm arasında değişir ve bu boyutu onu küçük bir bitki haline getirir. Ancak bu boyutu, toprağın altında bulunan yumruları sayesinde büyüme yeteneğine sahiptir. Bu yumrular, bir yıl boyunca toprak altında kışın bekleyerek, ilkbaharda tekrar büyüyerek evrende bulunan diğer bitkilerden farklı bir yaşam döngüsüne sahiptir.

Ekolojik Karakteristikler

Trout Lily, yaygın yetişme alanı olan deciduous ormanlarında, doğal ekosistemde önemli bir rol oynar. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açtığından, bu dönemde diğer bitki türlerinin çiçek açarak polen üretmeyi durdurdukları bir zamana denk gelir. Bu sebeple, böceklerin polen taşıyıcıları olarak önemli bir görev üstlenerek, bu çiçeklerden polen almalarını ve üremelerini sağlar.

Trout Lily, ağaçların gölgelerinde nemli bir zeminde büyüdüğünden, ağaçların alt kısımlarında ve birçok bitki tarafından yetiştirilemeyen bölgelerde büyüme avantajına sahiptir.

Kanserojenlik ve Kullanım

Trout Lily, tüm Liliaceae familyası gibi birçok diğer bitki türüne göre zararsız ve hatta insan sağlığına faydalıdır. Bitkinin yayvan yaprakları, ağrı kesici ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle eski zamanlarda birçok hastalığın tedavisi için kullanılmıştır.

Ancak Trout Lily, doğal ortamlarından çıkarılmamalı ve bu tür bitkilerin kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır. Aksi takdirde ciddi bir sağlık sorununa veya zehirlenmeye yol açabilir.

Son Sözler

Trout Lily, bilimsel adı Erythronium americanum olan ve doğal ortamlarında yetişen bir bitkidir. Mayıs ayına denk gelen dönemde açan çiçekleri ve benekli yapraklarıyla dikkat çeker. Deciduous ormanların gölgeli alanlarında, nemli topraklarda en iyi büyür ve önemli bir ekolojik role sahiptir. Doğal ortamlarından çıkarılması veya kullanımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Trout Lily, doğanın zarif bir parçası olarak bizlere ilkbaharın güzelliğini hatırlatır ve şüphesiz Eastern North America'nın en sevilen bitkilerinden biridir.

Trout Lily

Trout Lily


Bitki Detayları Trout Lily - Bilimsel Ad: Erythronium americanum

 • Categories: Plants T
 • Bilimsel Ad: Erythronium americanum
 • Ortak Ad: Trout Lily
 • Krallık: Plantae
 • Bölüm: Tracheophyta
 • Sınıf: Liliopsida
 • Sipariş: Liliales
 • Aile: Liliaceae
 • Habitat: Deciduous forests
 • Coğrafi Dağılım: Eastern North America
 • Menşe Ülkesi: United States
 • Konum: Shaded areas with moist soil
 • Renk: Yellow
 • Vücut Şekli: Herbaceous perennial
 • Boyut: 15-30 cm tall
 • Yaş: Perennial

Trout Lily

Trout Lily


 • Çoğaltma: Sexual reproduction
 • Davranış: Emerging early in the spring
 • Koruma Durumu: Least concern
 • Kullanım: Ornamental plant
 • Benzersiz Özellikler: Mottled leaves resembling a trout's back
 • İlginç Gerçekler: Also known as Fawn Lily
 • Fotosentez Türü: C3
 • Kök Türü: Fibrous
 • Maksimum Yükseklik: 30 cm
 • İklim Bölgesi: Temperate
 • Toprak Türü: Moist, well-drained
 • Ekolojik Rol: Provides early nectar for pollinators
 • Çoğaltma Türü: Bulb
 • Çiçeklenme Dönemi: Spring
 • Su Gereksinimleri: Moderate

Trout Lily: Eastern North America'nın Zarif Springtime Güzeli

Erythronium americanum


Trout Lily (Erythronium americanum), doğal güzelliği ve benzersiz yapısıyla dikkat çeken bir bitkidir. Ülkemizde pek bilinmese de, bu bitki yabani ortamlarda sıklıkla görülür ve bahçe ve parklarda da popüler bir ornamental bitki olarak yetiştirilir.Genellikle "Fawn Lily" olarak da bilinen Trout Lily, adını alışılmadık görünümünden almıştır. Tıpkı adını taşıdığı balık türü olan "alabalık" gibi, yaprakları benzersiz bir desene sahiptir ve bazı türlerinde balığın sırtını andıran mottled (lekeli) yaprakları vardır LavilLatte.Com. Bu benzersiz özellik, bitkiye karakteristik bir görünüm kazandırmıştır.

Trout Lily, özellikle ilkbaharın erken dönemlerinde ortaya çıkan, seksüel üreme ile çoğalan bir bitkidir. Diğer birçok bitki türü gibi, bu bitki de polen taşıyan bir erkek organ ve yumurtalıklarını taşıyan dişi organa sahiptir. Bu organların birleşmesi sonucu tozlaşma gerçekleşir ve tohumlar üretilir.

Doğal ortamı olan ormanda veya bahçede, Trout Lily belirli bir zamanda çiçek açar. Bu zaman genellikle ilkbaharın erken dönemleridir ve genellikle Şubat ve Nisan ayları arasında değişir. Ağaçların henüz ingilizcede "leafing out" dediğimiz, yapraklarını açmamış olduğu dönemde çiçek açan Trout Lily, aynı zamanda çiçek üretmeyi de başarır.

Doğal yaşam alanları olan Amerika Birleşik Devletleri'nde, Trout Lily türünün koruma durumu "en az endişe" seviyesindedir. Bağımsız ülkelerde görülmese de, bu bitki genellikle bahçe veya parklarda yetiştirilir ve insanlar tarafından ilgi görür Trident Maple.

Trout Lily, en çok ornamental bir bitki olarak kullanılır. Bahçe veya parklarda yetiştirilmesinin nedenlerinden biri de bu taç yapraklarının ışığı eşsiz bir şekilde yansıtmasıdır. Ek olarak, ana çiçek sapına kesilmeden zarif bir çiçek taşıyabilir.

Fotosentez Türü C3 olan Trout Lily, su kaynağı bakımından takdir edilebilir bir bitkidir. Karasal iklim bölgelerinde yetişen diğer bitkilerden farklı olarak, ekolojik rolleri arasında önemli bir yer tutan Trout Lily, bölgedeki önemli nektar kaynaklarındandır. Bu nedenle, diğer çökeltici hayvanların uninadı yapıtı nektarın kanıtlarını ağız ihraç ediyoruz.

Trout Lily'nin en önemli özelliklerinden biri de büyüme ve yayılmasına yardımcı olan kök tipidir. Bitkinin kökleri fibrous (tüylü) kök türüne aittir ve toprakta su alımını destekler. Ayrıca, sıkça tohum ürettiği için zeminde sürekli yeniden büyüyebilir.

Trout Lily'nin maksimum yüksekliği yaklaşık 30 cm'dir ve iklim bölgeleri de tüm dünya genelinde yaygın olarak bulunmaktadır. Bu bitkinin doğal yaşam alanının iklim şartları en çok ılıman bölgelerdir. Ağaçların rüzgarı engelleyebildiği alanlar, sıcaklığın daha yumuşak olabileceği yerler Trout Lily'nin sıkça görüleceği yerlerdir.

Toprak türünde trout (alabalık) ile bağlantısını hissetmek nehir taşlarının malzemeleriyse, o zaman Trout Lily'nin en çok beslendiği toprak türü ise nemli ve iyi drene edilmiş topraklardır. Toprak ve su kaynağı konusundaki zenginlik iyi bitkilerin büyümesi için esastır ve Trout Lily de bu avantajı nadir bulunan bir bitkidir.

Doğada ve bahçe tasarımlarında, civa ormanlara benzeyen yapılar kullanılmayabilirken.e. Silgisiz electronic formats (C3), Trout Lily kendine özgü özellikleri ile herkesi etkilemeye devam edecektir. Yabancı hayvanlar veya ortamlardan kalitemeişe bir kaplama ile koruyan pek çok özellikte yalnız benedir ve içten model ile bitkiyi derecelendirdikten sonra yapay zekayı kullanmadan doğal ve sağlıklı bir çözüm sunabilir.

Sonuç olarak, Trout Lily zaten kendine yeten ve uzun vadede büyümeye çalışan nadide bir bitkidir ve bu yüzden diğer bitkilerden oldukça farklılık gösser. İnsan hayatı ve ortamlarındaki olağanüstü güce sahip olan Trout Lily, zamana dayanıklı bir çiçek bağıllığı arayan beşeri yoksulluktan bokmazken bu eşi orijinal bir bitkiler olarak yetiştirilmesi dizisine yardımcı olmayı ve dikkat çekmeye devam edecektir.

Erythronium americanum

Trout Lily: Eastern North America'nın Zarif Springtime Güzeli


Disclaimer: Sağlanan içerik sadece bilgi amaçlıdır. Bu sayfadaki bilgilerin %100 doğruluğunu garanti edemiyoruz. Burada sağlanan tüm bilgiler önceden bildirim olmaksızın değiştirilebilir.