Tickseed: Güneşin Altında Parlayan Renkli Bir Bitki

Çoğumuzun bilmediği, ancak doğanın bize sunduğu güzelliklerden biri olan Tickseed bitkisi, güneşin altında parlayan renkli çiçekleriyle dikkat çekiyor. Adını, Latince'de "basınç noktası" anlamına gelen Coreopsis kelimesinden alan bu bitki, şaşırtıcı bir şekilde bozkırlar ve çayırlar gibi doğal açık alanlarda yetişiyor. Bu makalede, Tickseed'in bilimsel adından yetişme koşullarına, renkleri ve vücut özelliklerinden menşe ülkesine kadar her şeyi keşfedeceğiz.

Bilimsel Ad - Coreopsis

Coreopsis, Tickseed'in bilimsel adıdır ve Antik Yunanca'da "kuyruk işareti" anlamına gelen iki kelimenin birleşiminden gelir Tickseed. Bu isim, çiçeklerin kırmızı ortasında çıkıntı yapan sarı veya güneş gibi parlayan diğer renklerinden dolayı verilmiştir.

Ortak Ad - Tickseed

Coreopsis'in en yaygın bilinen adı, Tickseed'dir. Bu isim, bitkinin meyveleri büyüdüğünde hasat edilerek, genellikle tadımsız olan ama yakınlarda bulunan bitkilere bulaşabilen küçük tohumlar yaydığı için verilmiştir.

Krallık - Plantae

Coreopsis, bitki krallığında bulunan ve fotosentez yapabilen yani kendi besinlerini üretebilen bir bitkidir. Bitki krallığı, dünyadaki tüm bitkilerin sınıflandırıldığı en büyük taksonomik gruptur.

Bölüm - Magnoliophyta

Bölüm, bitkinin gövde, yaprak, çiçek gibi yaprak fonksiyonlarını gerçekleştiren organları içerir. Coreopsis, göz alıcı çiçekleri ve ince uzun yapraklarıyla Magnoliophyta bölümünde sınıflandırılır.

Sınıf - Magnoliopsida

Bu sınıf, özellikle çiçekli bitkilere ait olan ve yok edildikten sonra yeniden büyüme yeteneklerine sahip olan bitkileri içerir. Tickseed, Magnoliopsida sınıfına aittir ve bu özelliği sayesinde yeniden tohumlanarak uzun yıllar boyunca hayatta kalabilir Tardiva Hydrangea.

Sipariş - Asterales

Bitkilerin sınıflandırılması, büyük siparişlere göre yapılmaktadır ve Coreopsis de Asterales siparişine dahildir. Bu siparişin içinde papatyalar gibi başka bilindik çiçekler de bulunur.

Aile - Asteraceae

Asteraceae ailesi, çok çeşitli bitkilerin bulunduğu büyük bir ailedir ve Coreopsis de bu aileye dahildir. Genellikle papatyagiller olarak da bilnen bu aileden bitkiler, çiçeklerinde benzer yapılar barındırır.

Habitat - Grasslands, Prairies, Meadows

Coreopsis bitkisi, genellikle açık alanlarda yetişir ve bozkırlar, çayırlar ve meralar gibi yerleri sever. Bu bitkinin doğal habitatı, Kuzey Amerika'nın çeşitli bölgelerinde yaygın olarak görülür.

Coğrafi Dağılım - North America

Kuzey Amerika'nın doğal alanlarında yetişme olanağı bulduğu için, Coreopsis bitkisi sadece bu kıtada bulunur. Bu bitki, Amerika Birleşik Devletleri'nin çoğunluğunda ve Kanada'nın bazı bölümlerinde görülmektedir.

Menşe Ülkesi - United States (Amerika Birleşik Devletleri)

Coreopsis'in menşe ülkesi olarak Amerika Birleşik Devletleri gösterilir. Bu ülkede çeşitli bitki türlerinin yetiştirilmesi ve ticareti oldukça yaygın olduğu için, Tickseed'in yetişebileceği farklı iklimler ve ulaşılabilecek kaliteli tohumlar mevcuttur.

Konum - Full Sun to Partial Shade

Tickseed bitkisi, tam güneş ışığı alan ve kısmen gölgelik alanlarda da yetişebilir. Ancak bu bitkinin en iyi geliştiği koşullar, tam güneş ışığı alan ve nemli toprağa sahip bölgelerdir.

Renk - Yellow, Orange, Pink, Red

Coreopsis bitkisi, genellikle sarı tonlarda çiçek açar. Ancak mevcut olan farklı türlerinde, turuncu, pembe ve hatta kırmızı çiçekler de görebilirsiniz. Her türün rengi, çiçeğin ortasındaki çıkan kırmızı bölgeyle birlikte güneş ışığı altında parıldar.

Vücut Şekli - Herbaceous Perennial

Coreopsis, herbaceous perennial yani otsu çok yıllık bitkilerden biridir. Bu bitkinin gövdesi ince ve uzun yapraklarla dolu ve çiçekleri yıl boyunca yenilenerek çoğalma sağlar.

Boyut - Height: 1-3 feet, Spread: 1-2 feet

Coreopsis, orta büyüklükte bir bitkidir ve genellikle yüksekliği 1 ila 3 feet arasında, genişliği ise 1 ila 2 feet arasında değişir. Bu boyutlar, bitkinin büyüdüğü ortama ve koşullara göre değişiklik gösterebilir.

Yaş - Long-lived

Tickseed bitkisi, uzun ömürlü bir bitki türüdür. Yıl boyunca bakımı yapıldığı ve uygun koşullar sağlandığı sürece, Tickseed, yıllar geçtikçe büyümeye ve yeni çiçekler açmaya devam eder.

Sonuç olarak, Tickseed bitkisi, adı gibi küçük ama etkileyici bir bitki türüdür. Güneşin altında parıldayan renkli çiçekleriyle Kuzey Amerika'da doğal ortamlarda yetişir ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra, tam güneş ışığı ve nemli toprak gibi belirli koşullara sahip bölgelerde de yetiştirilebilir. Doğanın birçok güzelliğinden biri olarak Coreopsis'e bir göz atmaya değer.

Tickseed

Tickseed


Bitki Detayları Tickseed - Bilimsel Ad: Coreopsis

 • Categories: Plants T
 • Bilimsel Ad: Coreopsis
 • Ortak Ad: Tickseed
 • Krallık: Plantae
 • Bölüm: Magnoliophyta
 • Sınıf: Magnoliopsida
 • Sipariş: Asterales
 • Aile: Asteraceae
 • Habitat: Grasslands, prairies, meadows
 • Coğrafi Dağılım: North America
 • Menşe Ülkesi: United States
 • Konum: Full sun to partial shade
 • Renk: Yellow, orange, pink, red
 • Vücut Şekli: Herbaceous perennial
 • Boyut: Height: 1-3 feet, Spread: 1-2 feet
 • Yaş: Long-lived

Tickseed

Tickseed


 • Çoğaltma: Seeds, division
 • Davranış: Attracts butterflies and bees
 • Koruma Durumu: Not listed
 • Kullanım: Ornamental plant
 • Benzersiz Özellikler: Daisy-like flowers
 • İlginç Gerçekler: Coreopsis is the state wildflower of Florida.
 • Fotosentez Türü: C3
 • Kök Türü: Fibrous
 • Maksimum Yükseklik: 3 feet
 • İklim Bölgesi: 3-9
 • Toprak Türü: Well-drained, sandy or loamy
 • Ekolojik Rol: Provides nectar for pollinators
 • Çoğaltma Türü: Perennial
 • Çiçeklenme Dönemi: Summer to fall
 • Su Gereksinimleri: Moderate

Tickseed: Güneşin Altında Parlayan Renkli Bir Bitki

Coreopsis


Tickseed, Latince adıyla Coreopsis, dünyanın dört bir yanında yetişen, geniş bir bitki türüdür. Bu bitkiler, genellikle sahil bölgelerinde, parklarda ve bahçelerde gördüğümüz göz alıcı çiçekleri ile tanınır. Özellikle güneşli mekanlarda, toprağa ihtiyaç duydukları kadar su ve bakım olmadan yetişebilirler. Tickseed, bahar aylarından sonbahara kadar oldukça renkli ve gösterişli olan daisy tarzı çiçekleri ile baharın buradaki varlığına karşı iyi bir karşıt oluşturur LavilLatte.Com.Popüler Çoğaltma Yöntemleri
Tickseed bitkisi, genellikle tohumlarının kolayca çoğaltılmasıyla bilinir. Toprak yüzeyine serpilmiş tohumlarınızı çok dikkatli bir şekilde sulayın, böylece tohumların yerinden kalkmayan ve optimum sıcaklık şartlarına sahip olduğundan emin olun. Anahtarlarının eşit derecede yeniden üretilmesi, özellikle sıcak yaz aylarında veya daha sıcak bir iklimde gerçekleşir. Tickseed bitkisi, çiftleşme olarak bilinen bir prosedürde, iki farklı çiçekte birleştikten sonra hemen sonra iki hale getirilir.

Doğal Ortamda Tickseed
Tickseed, baharın ilk başlarında rahatsız edici ama zararsız fırtınalara maruz kalabilir ve zorlu iklim koşullarında büyüyebilir. Batı Amerika Birleşik Devletleri’nin kıyı bölgelerinde ise, devam eden yağış mevsimi ve sıcak bir iklim sağlayan, tiksinme bitkisine olan yoğun alkışı onure edecektir. Tickseed bitkisi, kuraklığa dayanıklı olabilir. Tarladan kalkan bir tohumu sulanmış unun içinde tutup içinizde saklayın ve sonra oldukça nazikçe kurulanmış geldiğiniz toprağı bitkiye sıkıştırmaya başlayın.

Tickseed’in Davranışı
Tickseed, polenler ile birleşen kelebekler ve bal arıları gibi birçok aracılık türüne dünya planında çekici bir bitkidir Taylor Juniper. Bu tür motil polenleri temsil eden çiçeklerin sağladığı polenin etkileyici olarak gösterilmesi pek çokları tarafından gezilir. Daha sonra işlevlerine yakın olmak için toprağa derin bir ada arızası göster
en bu tohumların yaşamı uzatmak için kullanılır. Kahverengi ve kara ip akış geçişli olan Tickseed, çeşitli yüzeyli bir çekicilikle birlikte gezilebilir. Eklenen gösterişli çiçekler sonsuz tehdit unsuru ile de birleştirilebilirler.

Koruma Durumu
Günümüzde, Tickseed türleri hala listede değillerdir ve iyi bir durumdalar. Biyolojik koruma ve genişlemeyi içeren posterler araştırmanınız son üzerinde uygulayacaktır. Örnek vermek gerekirse, bugün bahçelerde ve parklarda üretilen doymalar, verimsiz tohumları olabildiğince kaldırır; grup halinde benzersiz bir sınır yaratılır ve animal güzel ve iyi bir şekilde beslenir.

Dikkat Çekici ve Benzersiz Özellikler
Tickseed, söz konusu şeyeti aşırı temposunu doğrulamak için aylar kişiden üreyecek bir bitkiler içerir. Bununla birlikte yağışın yanı sıra ormanların çeşitli bağlamlarında fazlaca çiçeklenmesine aşırı isabet eden kişi doğası isabet etmiştir. Tickseed, bir sanat haline dönüştüğü bir doğal şekilde sevgiyi katar, dokunduğu çiçek türündeki bir bitidir.

Koruma Durumu
Tickseed, güneşli ve sıcak bir iklime ihtiyaç duyar. Genç bitkiler saksıda ve balkona çevrilebilir, böylece ekim için en üst saksıyı kullanarak çiçeklerin yükseltilmesine oldukça yakındır. Ana olarak seçtiğiniz zeminin da düşük olan başa semboller ile az olanı (ya bütün halinde değil) temizlenmiştir. Kaliteli, yatakları birbirlerine monte ederken paspas yaparak büyüyen bir bitki daldan ki faydalandığı belirtilen bitkiyi analsex daha kaliteli özelliklerde bir bitki bitkisi yapabilir.

Daisy-Style Çiçekler
Tickseed bitkisi, muhteşem daisy-style çiçekleriyle sıkça bilinir. Çiçekler, kırmızı, turuncu, sarı ve beyaz renklerde olabilir ve bahar ile sonbahar arasında açarlar. Bahar boyunca gösterişli bir görünüm sunan bu çiçekler, yaz ve sonbahar aylarında da göz alıcı olmaya devam eder. Bu daisy tarzı çiçekler, bahar aylarındaki diğer çiçeklerin yanında oldukça gösterişli durur.

Tickseed’in Özellikleri ve Kullanım Alanları
Tickseed, genellikle süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bahçelerde, parklarda ve halka açık alanlarda güzel bir görünüm sağlar. Ayrıca çiçeklerinin rengi ve şekli nedeniyle düğün ve parti süslemelerinde de sıkça kullanılır. Bahçenizde bu bitkiden yetiştirmek, parlak renkleri ve çekici çiçekleri ile bahçenize canlılık katacaktır.

Fotosentez Türü ve Kök Türü
Tickseed bitkisi, C3 fotosentez türüne sahiptir. Bu tür, ılıman bölgelerde yaygın olarak görülen bir türdür ve yıl boyunca bitkinin büyümesine ve beslenmesine yardımcı olur. Kök türü olarak ise fibrous sistemine sahiptir, yani dik ve ince kökleri toprağın üst tabakasına yayılır.

Maksimum Yükseklik ve İklim Bölgesi
Tickseed bitkisi, 3 feet (91 cm) kadar yüksek büyüyebilir. Ayrıca yetiştiği iklim bölgeleri 3-9 arasındadır. Bu bölgeler, çoğunlukla ılıman iklimlerde ve ılıman ova bölgelerinde bulunur.

Toprak Türü ve Ekolojik Rol
Tickseed bitkisi, iyi drene edilmiş, kumlu veya killi bir toprakta yetişebilir. Ayrıca toprağın iyi drene edilmesi ve toprağın neme ihtiyacının olması bitkinin büyümesi için önemlidir. Ekolojik olarak, Bitki, polinatörler için nektar sağladığından, bölgesel bir çiçeklenme tesisidir. Kelebekler, arılar ve diğer böceklerin de burada kolaylıkla bulunur.

Çoğaltma Türü ve Çiçeklenme Dönemi
Tickseed bitkisi, düzenli olarak çoğaltabilir ve büyüyebilir. Çoğaltma türü, perennial (çok yıllık) olarak kab

Coreopsis

Tickseed: Güneşin Altında Parlayan Renkli Bir Bitki


Disclaimer: Sağlanan içerik sadece bilgi amaçlıdır. Bu sayfadaki bilgilerin %100 doğruluğunu garanti edemiyoruz. Burada sağlanan tüm bilgiler önceden bildirim olmaksızın değiştirilebilir.