Çin Uzun Fasulyeleri: Bolluğun Bereketi

Trakheofitalar yani canlı şeylerin taşıdığı en önemli sistemin adıdeniz dutu Latince adı baharat yayan Vigna unguiculata olarak bilinir. Seskupedis alt türü olarak adlandırılan Vigna unguiculata subsp., nadir bulunan ama dünya üzerinde yaşayan bir bitki türüdür. Bu türün en yaygın ismi olan "Çin Uzun Fasulyeleri" de adından da anlaşıldığı üzere, uzun yapılarıyla dikkat çeker Chinese Long Beans.

Bölgemizde halk arasında pek bilinmeyen bu bitki türü, ilginç özellikleri ve faydalarıyla tanıtılmayı hak ediyor. Bu yazıda, Chinese Long Beans yani Çin Uzun Fasulyeleri'nin bilimsel adı, yayılımı, ortamı, menşe ülkesi, renk ve vücut özellikleri hakkında merak edilenleri paylaşıyoruz.

Çin Uzun Fasulyeleri, genellikle baharat dükkanlarında adını duyuran Vigna cinsinden bir bitki türüdür. Aynı adı taşıyan alt türü olan Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis, daha çok Doğu ve Batı Afrika, Güney ve Güneydoğu Asya ile Güney ve Güneydoğu Amerika bölgelerinde yetişir. Köklerini ilk keşfeden ve yaymaya başlayan yer olarak, yabanî bir bitki olarak gelmiştir. Bitki uzun ve verimli boylarıyla bilinir ve binlerce yıldır özellikle Asya kökenli insanlar tarafından severek tüketilmektedir.

Çin Uzun Fasulyeleri, baharat dükkanlarında yemeklere lezzet katmak için kullanılırken, dünya üzerinde çeşitli faydalı özellikleri nedeniyle de yetiştirilmektedir. Besleyicilik açısından zengin olan bu bitki, sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen insanlar tarafından tercih edilmektedir Cucumis Melo.

Krallık ve sınıflandırma açısından bakıldığında, Çin Uzun Fasulyeleri bitkisi bilimsel adı Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis ile "plantae" Krallığına dahildir ve Tracheophyta bölümünde yer almaktadır. Magnoliopsida sınıfında, Fabales siparişinde bulunan ve Fabaceae ailesine ait olan bu bitki türü, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında tropik ve subtropik bölgelerde yetiştirilmektedir.

Çin Uzun Fasulyeleri yapısı ve özellikleri açısından da oldukça ilginçtir. Genellikle 45 cm'ye kadar uzun boylara ulaşabilen bu fasulyeler, yukarı doğru sarma veya sürüklenme yeteneği olan bir vine şeklinde büyürler. Yetişme yerleri olarak tarım, bahçeler ve tarlalar en uygun konumlardır. Bununla birlikte, birçok kültürde bu bitki saksıda da yetiştirilebilmektedir.

Çin Uzun Fasulyeleri, genellikle yeşil renkte dikkat çeker. Ancak bazı türlerinde mor, sarı ya da çeşitli renklere rastlamak da mümkündür. Yapıları da diğer sebze ve meyvelere benzer şekilde bir jeoform oluştururlar. Sürekli yeşil yapraklar çıkararak, bitki için önemli bir beslenme kaynağı olan güneş ışığından beslenmeye devam ederler.

Tüm bu özelliklerine ek olarak, Çin Uzun Fasulyeleri kalıcı bir bitkidir. Yıllar boyunca bulunduğu yerde yaşayabilen ve üreyebilen bu bitki, mevsimle sınırlı olmayan bir üretimi gerçekleştirir ve insanların beslenmesine katkı sağlar.

Görüşlerinizle ilgisi yok, nostalji içinde yaşamak bile parametrik
henüz ama bazı hayatınızı sorgulamanıza sebep olabilir. Yaşamak için karar vermek zor bir süreç olabilir ancak hayatınızın bir parçası olan Çin Uzun Fasulyeleri, size istediğiniz beslenme değerini sağlayabilir.

Sonuç olarak, Çin Uzun Fasulyeleri, çok önemli bir bitki türüdür ve pek çok kültürde sevilerek tüketilir. Sadece lezzetli yemeklere, güzel renklere değil, aynı zamanda besin değerine ve faydalı özelliklere de sahiptir. Doğal bir bitki olarak doğal ortamlarda da yetişebilen Çin Uzun Fasulyeleri, insanoğlunun beslenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bu yüzden toplumların vazgeçebildikleri besin maddelerinden biri olarak özel yer kaplamıştır.

Eğer siz de sağlıklı yaşamak ve beslenme düzeninize değişiklik getirmek istiyorsanız, Çin Uzun Fasulyeleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Bu bitkinin lezzetli yemekleri ve sağladığı besin değeriyle, sağlıklı bir bedenin anahtarı olabilir.

Chinese Long Beans

Chinese Long Beans


Bitki Detayları Chinese Long Beans - Bilimsel Ad: Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis

 • Categories: Plants C
 • Bilimsel Ad: Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis
 • Ortak Ad: Chinese Long Beans
 • Krallık: Plantae
 • Bölüm: Tracheophyta
 • Sınıf: Magnoliopsida
 • Sipariş: Fabales
 • Aile: Fabaceae
 • Habitat: Tropical and subtropical regions
 • Coğrafi Dağılım: Asia, Africa, and America
 • Menşe Ülkesi: China
 • Konum: Gardens, farms, and fields
 • Renk: Green
 • Vücut Şekli: Climbing or trailing vine
 • Boyut: Grows to a length of up to 45 cm
 • Yaş: Perennial plant

Chinese Long Beans

Chinese Long Beans


 • Çoğaltma: By seeds
 • Davranış: Climbs on support or trails along the ground
 • Koruma Durumu: Not a threatened species
 • Kullanım: Culinary vegetable
 • Benzersiz Özellikler: Produces long slender pods
 • İlginç Gerçekler: Also known as yardlong beans
 • Fotosentez Türü: C3
 • Kök Türü: Taproot
 • Maksimum Yükseklik: Up to 4 meters
 • İklim Bölgesi: Tropical, subtropical, and warm temperate regions
 • Toprak Türü: Well-drained sandy or loamy soil
 • Ekolojik Rol: Nitrogen fixation
 • Çoğaltma Türü: Sexual
 • Çiçeklenme Dönemi: Summer
 • Su Gereksinimleri: Moderate

Çin Uzun Fasulyeleri: Bolluğun Bereketi

Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis


Çin Asma Fasulyesi: Doğal Bir Şölen

Günümüzde sağlıklı beslenme ve organik gıdalara olan ilgi arttıkça, dünyanın dört bir yanından farklı ve ilginç bitki türleri keşfedilmeye devam ediyor. Bu bitkilerden biri de Chinese Long Beans yani Çin Asma Fasulyesi. Uzun ve ince görüntüsü ile sadece göze hitap etmeyen, aynı zamanda sağlık açısından da pek çok fayda sağlayan bu bitki, dünya mutfaklarında giderek daha fazla ilgi görüyor.

Çoğaltma yöntemi olarak tohumlarının kullanılması ile ortaya çıkan Chinese Long Beans, bir asma gibi tutunarak ilerleyebilme yeteneğine sahiptir LavilLatte.Com. Bu nedenle, destekleyici yapılar üzerinde tırmanır ya da yerde ilerleyerek yayılır. Eğer uygun bir desteği yoksa, yere yayılarak büyür ve uzun boyları nedeniyle yardlong beans (yard uzunluğundaki fasulyeler) olarak da adlandırılır.

Çin Asma Fasulyesi yaygın olarak Asya ülkelerinde yetiştirilen bir bitki olarak bilinse de, son yıllarda Batı ülkelerinde de popülerliği artmıştır. Bu bitkinin en önemli özelliklerinden biri de ürettiği uzun ve ince meyvelerdir. 45 ila 60cm uzunluğunda olan bu meyveler, kırılgan bir yapıya sahiptir ve hasat edilecekleri zaman elle toplanmaları gerekir.

Çin Asma Fasulyesi, uzun boylu olmasının yanı sıra oldukça ince bir yapıya da sahiptir. Bu nedenle, üretici tarafından sağlam ambalajlama ve nakliye yöntemleri kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde, hasar gören fasulyeler tüketilmeden önce işlenmelidir.

Bu özelliği nedeniyle Çin Asma Fasulyesi, dünya çapında en çok tüketilen sebzelerden biridir Cup Plant. Birçok ülkede çorba, salata, çıtır atıştırmalık veya ana yemek olarak kullanılmaktadır. Özellikle Güney ve Güneydoğu Asya mutfağında taze olarak tüketildiği gibi, kurutulmuş veya dondurulmuş olarak da kullanımı yaygındır.

Çin Asma Fasulyesi, sadece tüketim açısından önemli bir bitki değildir. Aynı zamanda, bulunduğu ekosisteme de önemli katkılarda bulunur. Doğal bir nitrojen fiksatörü olarak görev yaparak, toprağın verimliliğini arttırır ve tarımda kimyasal gübre kullanımının önüne geçer. Bu nedenle, doğal tarım ve organik üretim açısından da büyük bir öneme sahiptir.

Çin Asma Fasulyesi, yöresel mutfaklarda bulunan bir bitki olmanın ötesinde, kültürel öneme de sahiptir. Özellikle Çin, Kamboçya ve Meksika gibi ülkelerde düzenlenen festivallerde, bu bitki en önemli yiyeceklerden biri olarak kabul edilir.

Diğer birçok bitki gibi, Çin Asma Fasulyesi de doğru iklim ve toprak koşullarında daha sağlıklı ve verimli bir şekilde büyüme gösterir. Yüksek sıcaklık ve nem oranı gerektiren tropik, subtropik ve sıcak iklimlere en uygun olan bu bitki, aynı zamanda sıcaklıkların düşük olduğu ılıman bölgelerde de yetiştirilebilir. Fakat, düşük sıcaklıklarda büyümesi zorlaşacağı için, verimin azalması kaçınılmaz olabilir.

Özel olarak seçilmiş bir tohum ile yetiştirilen Çin Asma Fasulyesi, toprağın ihtiyacı olan besinleri sağlamak için gelişmiş bir köke sahiptir. Bu kök sistemi, toprağı sağlam bir şekilde tutarak erozyonun önüne geçer. Ayrıca, sahip olduğu kök nodülleri sayesinde azot fiksasyonu yaparak, bitkinin kendini beslemesi ve ekosisteme fayda sağlaması açısından önemli bir rol üstlenir.

Öz fikatürü olan bir bitki olarak, Çin Asma Fasulyesi çiçeklenme döneminde meyvelerini üretmeye başlar. Çiçekler, yaz mevsiminde açar ve uygun koşullar altında çiçeklenme dönemi yaz sonundaki başlayarak sonbahar boyunca devam eder. Çin Asma Fasulyesi için en önemli olan besin kaynağı ise sudur. Orta düzeyde su ihtiyacı olan bu bitki, aşırı yağışlardan hoşlanmayarak toprağın fazla suyla doymaması gerektiği konusunda oldukça hassastır. Yeterli sulama ile yetiştirilen Çin Asma Fasulyesi, kötü koşullarda bile oldukça verimli bir şekilde büyüyebilir.

Çin Asma Fasulyesi, C3 fotosentez türüne sahip bir bitki olarak bilinir. Bu fotosentez türü, düşük karbondiyoksit yoğunluğunda bile yüksek bir performans gösterir ve sıcak iklimlerde daha verimli bir şekilde çalışır. Ayrıca, çok sayıda kök nodülü sayesinde, diğer bitkilere göre daha fazla azot tutma yeteneğine sahiptir.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, Çin Asma Fasulyesi koruma durumu açısından da oldukça güvenli bir bitkidir. Tehdit altında olan bir tür olarak kabul edilmez ve özellikle yetiştiriciler tarafından tohumları kontrol altında tutulduğu için, gelecek nesiller için de kaygı verici bir durum söz konusu değildir.

Son olarak, yüksek protein ve diğer besin değerleri bakımından zengin olan Çin Asma Fasulyesi, sağlıklı bir beslenme için oldukça önemli bir seçenektir. Ayrıca, doğal bir nitrojen fiksasyonu yapması ve erozyonu önlemesi gibi çevresel açılardan da önemli bir rol üstlenir. Bu sebeplerle, Chinese Long Beans yani Çin Asma Fasulyesi, lezzetli ve sağlıklı bir seçenek olarak sofralarımızda yerini almaya devam edecektir.

Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis

Çin Uzun Fasulyeleri: Bolluğun Bereketi


Disclaimer: Sağlanan içerik sadece bilgi amaçlıdır. Bu sayfadaki bilgilerin %100 doğruluğunu garanti edemiyoruz. Burada sağlanan tüm bilgiler önceden bildirim olmaksızın değiştirilebilir.